Pindos – Monastyr św. Paraskevi

Monastyr św. Paraskevi położony jest w regionie Zagori, w Górach Pindos, na północy Grecji. Ukryty głęboko w górach jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w tym regionie i co cieszy dostępny jest bezpłatnie. Nie pełni dziś już funkcji klasztornych a jedynie muzealne. Jego historia sięga 1412 roku, kiedy to ufundował go Michał Wojewoda. Była to budowla obronna a ulokowania jej nad Wąwozem Vikos naturalnie ją ufortyfikowało.

Trzeba przyznać że mnisi ze swoich cel mieli zapierający dech widok na wąwóz. Kamienne zabudowania monastyru zachowały się w dobrym stanie, kryjąc na swych ścianach ciekawe freski. Warto też się udać na wykutą w skałach, eksponowaną ścieżkę nad wąwozem, która prowadzi do wydrążonych w skałach pustelni. Jest to raczej trasa dla osób bez lęku wysokości i na własną odpowiedzialność.

Natomiast do samego monastyru dojdziemy wygodną brukowaną drogą z wioski Monodendri, a spacer nie zajmie nam więcej niż 20 minut.

GPS: 39.88665, 20.75426

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *