Rovinj – Chorwacja

Jedno z najpiękniejszych jak nie najpiękniejsze miasto na chorwackiej Istrii. Kusi zabytkami i niesamowitym klimatem wąskich uliczek, ale też oblegane przez turystów przez co i drogie. Zabytkowe kamieniczki wchodzą tu prawie do Adriatyku, tak, że z okien można łowić ryby. Uliczkami Rovinj można spacerować całymi dniami i odkrywać co chwile nowe zaułki. Co krok kuszą klimatyczne niewielkie kawiarnie i restauracje.

Rovinj to też bardzo stare miasto, jego historia sięga aż VII wieku. Tutejsze zabytki pamiętają czasy kiedy panowali tu Rzymianie. Na pewno trzeba tu zobaczyć Kościół św. Eufemii (XVIII w.) z 61 metrową dzwonnicą wzorowaną na dzwonnicy św. Marka w Wenecji, Ratusz, Łuk Balbi w stylu barokowym z 1680, Kaplica Świętej Trójcy, Klasztor Franciszkanów, Kościół św. Krzyża oraz Kościół św. Tomasza. Rovinj za czasów Wenecjan zostało otoczone murami miejskimi, które można podziwiać do dziś, znajdziemy w nich trzy bramy: Brama Portica, Brama Świętego Krzyża, Brama św. Benedykta.

Przy porcie działa targ miejski, na którym możemy nabyć tutejsze owoce i warzywa, jednak ceny na pewno nie są tu targowe, ale kolorowe stoiska kuszą bardzo. W porcie w sezonie turystycznym cumują piękne i drogie jachty, ale by się udać na morską wycieczkę nie musimy takowych posiadać. Wystarczy skorzystać z wielu propozycji wycieczek morskich, które oferują miejscowe biura podróży. Na zwiedzanie miasta warto sobie zarezerwować co najmniej jeden dzień.

GPS: 45.08327, 13.63162

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *