Apollonia

Albańska Apollonia, to dawna kolonia Koryntu na wybrzeżu Iliryjskim. Założona w roku 588 p.n.e. przez grupę 200 kolonistów z Koryntu i Kerkyry. Obecnie jest to atrakcja turystyczna w postaci Parku Archeologicznego. Możemy tu podziwiać ruiny starożytnego miasta greckiego, a później rzymskiego. Większość ruin miasta to dziś niestety tylko fundamenty, dawnych budowli, natomiast największą uwagę przykuwa Odeonem, dawny teatr miejski, który stał się symbolem Apolloni.

Oprócz ruin Apollonii Iliryjskiej znajdziemy tu też dobrze zachowany średniowieczny monastyr z pięknym kościołem św.Marii z XII w. Wielbiciele obiektów militarnych znajdą tu w sąsiedztwie wiele bunkrów pochodzących z epoki komunistycznej, w tym schrony dla czołgów. Na terenie Parku Archeologicznego znajdziemy też niewielką restauracje, gdzie w cieniu starych drzew oliwnych możemy przysiąść i napić się zimnego piwa. Wstęp na teren obiektu jest płatny, przy wejściu znajduje się darmowy parking.

GPS: 40.72143, 19.47197

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *