Historia Bałkanów

Historyczna mapa Bałkanów
Historyczna mapa Bałkanów

Króciutka historia Półwyspu Bałkańskiego. Bałkany to kraina napięć politycznych, konfliktów etnicznych oraz religijnych. Region pozostawał pod panowaniem tureckim w XIX w. i stał się obszarem rywalizacji rosyjsko-austriackiej. Antyturecka Liga Bałkańska, która powstała w 1912, doprowadziła do krótkotrwałych wojen na Bałkanach (1912-1913) walczyli ze sobą Czarnogórcy, Serbowie, Grecy, Rumuni, Bułgarzy i Turcy. Konflikty te przyczyniły się potem do wybuchu I wojny światowej. Po jej zakończeniu I wojny światowej na Bałkanach powstało zjednoczone królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, które potem zamieniło się w Jugosławie.

Po II wojnie światowej wszystkie kraje półwyspu bałkańskiego oprócz Grecjii weszły w skład bloku komunistycznego. Do 1991 r., było tu w miarę spokojnie, ale rozpad Jugosławii na kilka niezależnych republik doprowadził do wojny domowej. Zmiany terytorialne splotły się z walką o władzę, walką społeczno-gospodarczą, polityczną, etniczną a najbardziej religijną. Bałkany stały się miejscem krwawych konfliktów zbrojnych, masowego łamania praw człowieka oraz ludobójstwa. Najtragiczniejszy przebieg miał konflikt między Serbią i Chorwacją oraz Bośnią w 1998, a w 1999, dotyczący mniejszości albańskiej, konflikt w Kosowie. Pamiątką tych walk jest jeszcze sporo ostrzelanych i zbombardowanych domów, oraz na terenie Bośni i Hercegowiny i Chorwacji wiele pól minowych. W wyniku rozpadu Jugosławii powstały takie państwa jak Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Słowenia i Kosowo, które nie do końca akceptują władze Serbii.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *