Kopalnia siarki w Górach Kelimeńskich – Rumunia

Atrakcja ta jest trochę wątpliwa, bo nie jest to cud natury, tylko przykład jej zniszczenia. Mowa tu o odkrywkowej kopalni siarki W Rumunii. Powstałą ona w latach 80-tych, w samym sercu gór Kelimeńskich, w sąsiedztwie Parku Narodowego i najwyższego szczytu tego masywu Pietrosula Kelimeńskiego (2104 m n.p.m.).

Góry Kelimeńskie są pochodzenia wulkanicznego i kryją wiele bogactw mineralnych. Geologowie uważają, że miejsce gdzie obecnie znajduje się kopalnia było kiedyś wielkim kraterem wulkanu. Budowa kopalni znacznie oszpeciła krajobraz, jak i przyczyniła się do zanieczyszczenia środowiska. Mimo to teren ten jest dla wielu osób interesujący i wygląda dosyć ciekawie. Z pobliskich szczytów widać zjedzony przez wielkie koparki górę z wyżłobionymi półkami do wywozu urobku. Podczas oglądania kopalni z niższej perspektywy przypomina ona iście marsjański krajobraz. Oczywiście wstęp na tereny kopalniane jest zabroniony, ale w miarę blisko możemy tam podejść od strony szczytu Pietrosul.

Po likwidacji bloku krajów socjalistycznych, kopalnia upadła i została zamknięta. Niestety niedawno znowu ruszyły prace i rozpoczęto tu na nowo wydobycie. Na szczęście duża część masywu Gór Kelimeńskich została objęta ochroną w ramach Parku Narodowego i chyba nie grozi mu dalsza degradacja.

GPS: 47.11324, 25.23387

Zobacz na mapie Kopalnia siarki w Górach Kelimeńskich – Rumunia

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...