Pula

Pula, to jedno z ważniejszych miast Chorwacji i największe na Istrii. Miejscowość ulokowała się malowniczo na siedmiu wzgórzach Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande. Jest miejscowością o dużym znaczeniu turystycznym, ale i gospodarczym, gdyż jest miastem portowym.

Turyści znajdą tu wiele zabytków, gdyż tereny obecnej Puli były już zamieszkiwane od V w p.n.e i aż do roku 177 p.n.e. żyli tu Ilirowie. Kolejnym ciekawym epizodem dla miasta był okres, kiedy Pula była rzymską kolonią. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto przeszło pod wpływy Bizancjum. Po tym okresie zostało zajęte przez Republikę Wenecką. Miasto często napadane przez wojska tureckie i nękane przez epidemie dżumy i malarii podupadło i straciło na znaczeniu.

Dopiero w XIX wieku odzyskało swoją świetność i stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym i dzięki dużemu portowi również i handlowym. Kolejna zmiany nastąpiły w 1866 roku, kiedy Pula należała do Austo-Wegier. Po I wojnie światowej ponownie władzę w mieście przejęli Włosi. W skład byłej Jugosławii Pula weszła dopiero po II wojnie światowej, a po wojnie domowej znalazła się w granicach Chorwacji.

Pierwsi turyści w Puli pojawili się już w XIX wieku. Tak bogata historia i przynależność do wielu kultur, pozostawiła w mieście wile zabytków i atrakcji turystycznych. Chyba najbardziej znany jest rzymski amfiteatr, który jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta – https://balkany.travel.pl/pula-amfiteatr. Oprócz amfiteatru w Puli powinniśmy zobaczyć Bramę Herkulesa, forum, świątynię Augusta i Romy, Łuk Sergiusza z I wieku, Bramę Podwójną, ratusz z XIII wieku, zamek z XVI wieku, mały teatr rzymski, kaplicę Santa Maria Formosa, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz przepiękne kamieniczki na starym mieście.

GPS: 44.87031, 13.84238

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *