Plava špilja – Czarnogóra

Około 6 mil morskich od Herceg Novi, między Złotym Portem a Przylądkiem Małą Górą na półwyspie Lustica, znajduje się prawdopodobnie najpiękniejszy fenomen przyrodniczy na wybrzeżu Czarnogóry – Błękitna Jaskinia (Błękitna Grota). Ludzie klasyfikują ją jako naturalny klejnot Morza Śródziemnego ze względu na jego naturalne pochodzenie. Jest to jedna z największych jaskiń na tym półwyspie, powstała u stóp 30-metrowych klifów i jest wynikiem tysięcy lat działania fal morskich rozbijających się o porowate skały Lusticy.

Jaskinia ma dwa otwory, mniejszy od strony południowej i większy, wysoki na 3 metry i szeroki na 15 metrów, zlokalizowany od strony południowo-zachodniej. Większy otwór umożliwia wpłynięcie barek i mniejszych statków do jaskini, dzięki czemu turyści mogą być świadkami cudownej gry światła w wodach Błękitnej Jaskini. By ułatwić podziwianie tego miejsca, z okolicznych nadmorskich miejscowości kursują tu morskie taksówki. Ta naturalna sala ze sklepieniem na wysokości 9 metrów nad poziomem morza jest wyjątkowa i zapiera dech w piersiach zwiedzających.

W pogodne i słoneczne dni otwarte pęknięcia jaskini pozwalają na wnikanie promieni słonecznych do wnętrza jaskini, które następnie załamują światło, które tworzy nieopisane opalizujące odcienie błękitu na powierzchni wody, a także na ścianach jaskini. Czysta i ciepła woda aż wabi do zażywania kapieli w tym szafirowym klimacie.

GPS: 42.37407, 18.59631

Zobacz na mapie Plava špilja – Czarnogóra

Miomir Magdevski CC-BY-SA-4.0, Aleksandar Bogicevic CC BY 2.5

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *