Gospa od Škrpjela – Czarnogóra

Gospa od Škrpjela, to sztuczna wyspa na Morzu Adriatyckim w Zatoce Kotorskiej w Czarnogorze. Administracyjnie miejsce to należy do miejscowości Perast. Jak głosi legenda wysepka powstała w miejscu, gdzie z wód Morza Adriatyckiego wystawała skała, na której znaleziono obraz Matki Boskiej. Obraz zabrano do kościoła w Perascie, jednak za każdym razem wracał on w niewyjaśnionych okolicznościach na skałę. W wyniku czego mieszkańcy postanowili w tym miejscu usypać wyspę i zbudować dla obrazu świątynię.

Pierwsza skromna świątynia na sztucznej wysepce powstała już w XV wieku. Dopiero wraz z rozbudową wyspy powstała większa świątynia. Obecny Kościół Matki Boskiej na Skale wybudowano w 1630, a w pierwszej połowie XVIII wieku dobudowano do niego okrągłą dzwonnicę. Wnętrze zdobi piękny marmurowy ołtarz z 1765 roku, który jest dziełem Antonio i jego syna Gerolamo Capellano z Genui. Bogato zdobione wnętrze kościoła pokrywa 68 barokowych obrazów olejnych Tryfona Kokolji z Perastu.

Przy kościele znajduje się muzeum, które mieści kolekcję wotywnych obrazów, malowideł i haftów wyobrażających wstawiennictwo Maryi w chwilach zagrożenia życia na morzu. Co ciekawe podczas trzęsienia ziemi w 1979 kościół i zespół zabudowań na wyspie nie poniosły uszczerbku Ponoć sztucznie utworzone podłoże z niespojonych kamieni zamortyzowało ruchy tektoniczne. Raz w roku 22 lipca, na pamiątkę znalezienia cudownego obrazu, mieszkańcy Perastu ubrani w tradycyjne stroje, podpływają łodziami wypełnionymi kamieniami i wrzucają je tuż obok wysepki na dno morza, więc być może za jakiś czas wyspa będzie jeszcze większa.

GPS: 42.486721, 18.688796

Zobacz na mapie Gospa od Škrpjela – Czarnogóra

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...