Porto Palermo – Albania

porto2
Twierdza Alego Paszy

Porto Palermo położone jest nad malowniczą zatoką Morza Jońskiego w pobliżu miasta Himara. Najbardziej znaną budowlą w tym miejscu jest twierdza Alego Paszy, której historia sięga średniowiecza, kiedy to powstały tu pierwsze umocnienia. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku tutejszy władca osmański przebudował dawny zamek w potężną cytadelę. W nowszej historii twierdza w Porto Palermo była punktem internowania osób, które naraziły się władzy Hodży. Cytadelę po uiszczeniu opłaty można zwiedzać, rozciągają się z niej przepiękne widoki na zatokę, morze i okoliczne góry.

porto3
Baza okrętów podwodnych

Drugim ciekawym miejscem Porto Palermo jest poradziecka baza okrętów podwodnych. Baza wykorzystywała dogodne warunki, w skalistych klifach wykuto schrony, w których w razie zagrożenia można było ukryć okręty. W latach 60-tych Hodża obraził się na ZSRR, zerwał sojusz, i przy okazji zarekwirował okręty. Wtedy też w obawie przed odwetem ZSRR w Albanii powstało tysiące bunkrów. Teren bazy nie jest na razie dostępny dla turystów, usunięto też pordzewiałe stare okręty podwodne, które jeszcze parę lat temu można było obserwować z oddali.

GPS: 40.06223, 19.79078

[supsystic-gallery id=6 position=center]

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *