Râmeţ

Rumuńską wioskę Râmeţ można spokojnie nazwać żywym skansenem. Na trawiastych wzgórzach Gór Trascău zachowało się bardzo dużo pasterskich chat krytych strzechą. Ludzie żyją tu jak 100 lat temu, choć powoli tradycję wypiera nowoczesność i pojawiają się nowe zagrody. Tutejsze chatki na tle pięknych krajobrazów wyglądają przepięknie a co najważniejsze są zamieszkane w czasie wypasu.

Można tu podglądać codzienne prace ich mieszkańców. Nie próbujmy tu jednak dojechać od Wąwozu Râmeţ, bo to droga dla odważnych kierowców 4X4, chyba że się do tej pory coś zmieniło. W miarę dobry dojazd dla wszystkich pojazdów do tego miejsca jest od miasta Aiud drogą 107I. Początkowo jedziemy w miarę nowym asfaltem, ale potem czeka nas trochę szutru, jednak warto wyjechać na górę dla pięknych widoków. Trochę gorszy dojazd jest też z Teiuş drogą 75 a następnie drogą 231.

GPS: 46.31593, 23.52301

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *