Mănăstirea Râmeț

Monastyr położony jest niedaleko wylotu, wąwozu Râmeţului, w Karpatach Zachodniorumuńskich, a konkretnie w Górach Trascău. Bardzo często po niełatwym przejściu wąwozu Râmeț, nie mamy już czasu i ochoty na zwiedzenie terenu klasztoru. Jednak warto, bo to miejsce bardzo ciekawe.

Najłatwiej dotrzemy do niego, skręcając w Teiuş z głównej trasy E–81, w lokalną drogę 750C w kierunku zachodnim. Początki monastyru Râmeţ sięgają głęboko w Średniowiecze, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z wieku XII. Należy on do najstarszych prawosławnych monastyrów w Transylwanii, w której ekspansja prawosławia była znacznie wolniejsza niż na terenach bardziej rumuńskich – Wołoszczyźnie i w Mołdawii. Najważniejszym zabytkiem zespołu klasztornego jest skromna cerkiewka tzw. ”stara cerkiew”.

Podczas prac konserwatorskich odkryto w niej 9 warstw fresków ściennych, a na najstarszej z nich wymalowaną datę – 1377. Ponoć, cerkiewka ta jest jeszcze starsza i powstała już w XII wieku. Natomiast nowa cerkiew Wybudowana została w latach 1982 – 1988 i jest wzorowana na słynnych, malowanych cerkwiach bukowińskich z północnej Mołdawii. Teren monastyru można zwiedzać w godzinach od 9:00 do 20:00, turyści mogą tu też wykupić nocleg.

GPS: 46.30125, 23.52164

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *