Wąwóz Corcoaia

W Rumunii, w dolinie Cerny, pomiędzy jeziorem Cerna a miejscowością Cerna – Sat napotkamy na bardzo oryginalny wąwóz Corcoaia. Położony jest on w Górach Mehedinti w pobliżu granicy z Górami Godeanu i Valcan. Powstał on w wyniku zapadnięcia się jaskini. Wcześniej potok przeciskał się przez jaskinię, żłobiąc ją na kształt wielkiej rury. Gdy woda wydrążyła odpowiedniej średnicy przepust (około 10m) przez jaskinię, zaczęła to samo robić z dnem jaskini i powstał w ten sposób głęboki kanion.

Z czasem strop jaskini uległ zapadnięciu i w ten sposób powstał wąwóz o wklęsłych półokrągłych ścianach, które w górnej części zbliżają się do siebie na odległość do 5 metrów.Cały wąwóz ma długość około 300 metrów a wysokość ścian dochodzi do 100 m. Do zwiedzania udostępnione jest pierwsze 50 m wąwozu co nie oznacza, że nie można eksplorować jego dalszej części. Należy się wtedy liczyć z utrudnieniami przy wyższym stanie wody. Dojazd do tej atrakcji jest srogą szutrową, ale każdy pojazd powoli dojedzie.

GPS: 45.13339, 22.69352

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *