Stobi – Macedonia

DSC01710
Ruiny antycznego teatru

W środkowej Macedonii, w pobliżu ujścia rzeki Crny do Wadaru znajdziemy ruiny starożytnego miasta Stobi. Pozostałości miasta odkryli serbscy archeolodzy w pierwszej połowie XX wieku. Największy rozkwit miasto przeżywało w czasach rzymskich pod panowaniem cesarza Oktawiana Augusta, zyskało wtedy rangę stolicy rzymskiej prowincji Macedonii. Było wtedy jednym z największych ośrodków handlowych w regionie. Taki stan trwał do 518 roku n.e., kiedy to region nawiedziło wielkie trzęsienie ziemi i obróciło miasto w ruinę. Historia Stobi jest jednak jeszcze starsza, osada pojawia się już z zapiskach pochodzących z 197 roku p.n.e.

DSC01720
Antyczne mozaiki

Obecnie z miasta pozostały już tylko ruiny, które zajmują dość rozległy obszar. Zwiedzanie jest odpłatne i po wykupieniu biletu możemy zobaczyć: ruiny pałaców biskupów, fundamenty VI wiecznej bazyliki, ruiny antycznego teatru, stare domostwa, fontannę, łaźnie rzymskie, więzienie, synagogę, baptysterium a nawet kasyno. Uwagę zwracają też dobrze zachowane mozaiki z motywami roślin i zwierząt. W Stobi prowadzone są cały czas prace archeologiczne, dzięki którym poznajemy coraz to nowsze odkrycia.

GPS: 41.55072, 21.97473

[supsystic-gallery id=5 position=center]

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *