Risan

Ta niewielka miejscowość w Czarnogórze, która słynie z atrakcji turystycznej jaką są mozaiki z połowy II wieku, ozdobione były nimi nie istniejąca już dziś Wille Hypnosa. W tych czasach miasto nosiło nazwę Risinum i było częścią prowincji Illyricum. Przez wieki było we władaniu różnych mocarstw, oprócz Greków i Rzymian, miasto należało też do Cesarstwa Bizantyńskiego, Imperium Osmańskiego, Republiki Weneckiej, Monarchii Habsburgów oraz do Królestwa Dalmacji, będącego krajem koronnym Cesarstwa Austrii.

Po I wojnie światowej przez chwilę przekształcono w Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a od 1929 występowało pod nazwą Królestwo Jugosławii. Po II wojnie światowej Risan jest częścią Federalnej Republiki Jugosławii, a po wojnie na Bałkanach staje się częścią Czarnogóry. Miasto leży nad malowniczą Zatoką Kotorską u stóp Gór Ledenice i Zvećana. Dawna zabudowa miasteczka uległa częściowemu zniszczeniu w czasie trzęsienia ziemi jakie nawiedziło te okolice w 1979 roku.

Mimo to zachowało się tu sporo zabytków, oprócz wspomnianych mozaik znaleziono tu stare amfory, dzbany, monety i fragmenty naczyń ceramicznych. Warto też odwiedzić Cerkiew Świętych Piotra i Pawła z 1601 roku, znajdziemy ją w centrum miasta. Kolejnym zabytkiem godnym zobaczenia w miasteczku jest pałac Iveliciów z XVIII wieku. Warto też pospacerować wąskimi uliczkami i zobaczyć tutejsze kamieniczki. Obecny wygląd Risan zawdzięcza przebudowie w latach 1722-1796. Od 1979 r. Risan wraz z Kotorem i innymi okolicznymi miejscowościami został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

GPS: 42.51324, 18.69678

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *