Cheile Carașului

Na pograniczu gór Aninei i Semenic w Rumunii znajdziemy bardzo ciekawą atrakcję turystyczną, jest nią Wąwóz Carașului. Kanion na długości 19 kilometrów wyżłobiła rzeka Caraș. Ten przełomowy odcinek rzeki przebiega przez malowniczy wąwóz o stromych ścianach, w którym możemy też zobaczyć kilka jaskiń.

Różnica poziomów wynosi tu około 200 metrów i na takiej wysokości też kończy się omawiany odcinek. Natomiast do wąwozu Caraș wpływa na wysokości ok. 400 m n.p.m. Rzeka przez wieki formowała wapienne skały i efekty tego możemy dziś podziwiać zarówno z dna wąwozu jak i z góry, z okalających go wapiennych ścian.

Przez wąwóz dołem przebiega znakowany szlak zaczynający się w miejscowości Caraşova, kończy się pomiędzy leśniczówkami Jervani i Navesul Mare, gdzie rzeka dochodzi do bocznej drogi z Aniny. Idąc tą trasą należy uwzględnić, że jeżeli chcemy zajrzeć do niektórych jaskiń musimy pokonać niekiedy potok w bród.

Większość jaskiń dostępna jest tylko dla doświadczonych speleologów, posiadających odpowiedni sprzęt asekuracyjny. Największe jaskinie w Wąwozie Carașului to: Peştera de după Cârşă, P. Liliecilor, P. de sub Cetate, P. Ţolosu, P. Racovita, P. Popovăt i P. Cerbului.

GPS: 45.19194, 21.86262

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *