Zamek Șoimoș

Rumuńska Lipova to przeszło jedenastotysięczne miasteczko, położone przy drodze DN 7 Arad – Deva, nad rzeką Maruszą (Mureș). W średniowieczu położenie było na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych prowadzących do Transylwanii , Banatu i Tara Românească.  Sprawiło to, iż Lipova stała się miejscem strategicznym, dobrze rozwijającym się, ale i narażonym na ataki najeźdźców. Dla obrony osady w drugiej połowie XIII wieku na pobliskim wzgórzu wzniesiono zamczysko, które miało chronić okolicę przed Tatarami i Turkami.

Twierdza, która strzegła doliny Maruszy, posiadała potężne wieże, dwa dziedzińce, a położenie na wzniesieniu o stromych zboczach, utrudniało dotarcie do jej murów obronnych. Niestety zamczysko kilkakrotnie zmieniało gospodarzy, a następnie popadało w ruinę. Pozostałości twierdzy nadal można podziwiać i zwiedzać, lecz trzeba się liczyć z koniecznością wdrapania się na strome wzgórze. Ze wzgórza zamkowego rozpościera się piękna panorama zalesionych szczytów gór Zarand i wijącej się u ich stóp rzeki Maruszy.

GPS: 46.10855, 21.72329

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *