Šarganska Osmica

W górach Šargan w zachodniej Serbii, niedaleko miejscowości Mokra Góra znajdziemy prawdopodobnie najpiękniejszą turystyczną trasę wąskotorówki w Europie. Miano ósemki zyskała przez to, że jest tak pokręcona, że patrząc na tory z góry mamy wrażenie, że trasa ma kształt właśnie tej cyfry.

Największy rozgłos miejsce to zyskało za sprawą reżysera filmowego Emira Kusturicy, który osadził właśnie tu akcję swojego filmu Zivot je cudo, czyli Życie jest cudem. Głównym planem filmu była niewielka stacyjka Golubići, w której mieszkał główny bohater filmu Luka z żoną Jadranką i synem Miloszem.

Stacyjka jest dziś jedną z atrakcji trasy turystycznej i zatrzymuje się na niej skład wąskotorówki. Trasa Osmicy ma 15,5 km długości, jednak w linii prostej pokonuje zaledwie 3,5 km. Na trasie pokonujemy 22 tunele, najdłuższy z nich ma 1666 m. Pokonamy też 5 niewielkich wiaduktów, najdłuższy ma blisko 50 m. Miejscami kolejka wspina się pod górę pod kątem 18 stopni. Przejazdy turystyczne odbywają się na linii Mokra Góra – Šargan Vitasi. i od 2010 roku do Wiszegradu w Bośni.

Budowę tej trasy kolejowej rozpoczęto w 1918 roku miała ona połączyć Belgrad z Sarajewem, a dalej z Dubrownikiem i właśnie Šarganska Osmica była jej częścią. Pierwszy pociąg wyruszył w trasę dopiero 25 stycznia 1925 r. Po wielu latach użytkowanie linii stało się nieopłacalne i została zamknięta w 1974 roku. Reaktywowano ją w latach 1999 – 2003 z pomocą Emira Kusturicy, między innymi na potrzeby filmu. Dziś jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Serbii i na Bałkanach.

GPS: 43.79273, 19.50792

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *