Wodospad Štrbački buk

Jednym z najpiękniejszych wodospadów Bośni i Hercegowiny jest wodospad Štrbački buk. Można też go zaliczyć do Chorwacji, bo kaskada znajduje się na granicy obu krajów, z tym że z BiH jest bardziej dostępny. Wodospad znajduje się na terenie Parku Narodowego Una.

Štrbački buk ma wysokość 24,5 m jest najwyższym i najbardziej spektakularnym wodospadem w Parku Narodowym, a jego pochodzenie wiąże się z ruchami tektonicznymi i powstawaniem złóż tufów. Na początku XX wieku brzegi tego wodospadu były ozdobione licznymi młynami, były to drewniane domy zbudowane nad wodą, na dębowych słupach wbijanych w dno rzeki.

Do wodospadu prowadzi szutrowa droga, ale utrzymywana jest ona w dobrym stanie, jednak za wjazd do Parku Narodowego musimy uiścić opłatę. Teren wokół wodospadu jest dobrze zagospodarowany, znajdziemy tam wiaty piknikowe, a przy wejściu restauracje i bary. Jak zwykle w takich miejscach nie brakuje stoisk z pamiątkami i produktem regionalnym. Na trasie wzdłuż wodospadu utworzono platformy widokowe , schody i kładki ułatwiające pokonywanie trudnego terenu.

GPS: 44.65595, 16.00935

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *