Tvrđava Vrnograč

Ruiny Twierdzy Vrnograč znajdziemy w miejscowości Vrnograč, w północno-zachodniej części Bośni i Hercegowiny. Twierdza powstała w okresie średniowiecza. Zbudowano ją na wzgórzu Brha Pehova, o wysokości 163 m n.p.m. Pierwsze wzmianki o twierdzy można znaleźć w dokumentach z 1456 roku. Potem wiadomo, że przechodziła kilka razy z rąk węgierskich do otomańskich, a w 1580 roku decyzją austriackiej rady wojennej twierdza została zniszczona.

W 1636 roku armia osmańska naprawiła mury Vrnograča i obsadziła zamek 100 osobową załogą. Zamek jeszcze przez 200 lat był światkiem wielu potyczek i przechodził z rak do rąk, aż w końcu w 1840 roku został opuszczony i popadł w ruinę. Ściany tutejszej warowni wykonane były z kamienia a ich grubość wynosiła od 80 do 100 centymetrów. Natomiast mury obronne miały grubość 3 metrów.

Dziś z budowli niewiele zostało. Choć jest to narodowy zabytek Bośni i Hercegowiny to niewiele tu można zobaczyć. Tak naprawdę ruiny lepiej prezentują się z dołu i z daleka. Dziś trudno tu dotrzeć, teren jest zakrzaczony gęstymi kolczastymi zaroślami. Jeżeli ktoś pokona te trudności na miejscu zastanie pozostałości murów, baszty i zarysy murów obronnych.

GPS: 45.16262, 15.95403

Zobacz na mapie Tvrđava Vrnograč

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *