Izvoru Bistriţei

W Górach Rodniańskich (Muntii Rodnei) niedaleko Staţiunea Borșa i Przełęczy Prislop, na wysokości prawie 1700 metrów, znajduje się urokliwe, polodowcowe jeziorko Izvoru Bistriţei, zwane też Jeziorkiem Ştiol. Najłatwiej dojdziemy tam drogą pasterską prowadzącą od Przełęczy Prislop, którą można też przejechać wyżej zawieszonym samochodem.

Przy granicy Parku Narodowego droga łączy się ze szlakiem niebieskich pasków. Pomimo, iż droga dochodzi do samego jeziorka, turyści zmotoryzowani powinni tutaj zostawić swoje pojazdy i w dalszą drogę udać się pieszo, tym bardziej, że cel osiągniemy po 15 minutach marszu. Po drodze ustawiono małe tabliczki opisujące i przedstawiające występujące tu zjawiska przyrodnicze. W okresie od wiosny do jesieni, podczas wędrówki towarzyszyć nam będą stada pasących się owiec, krów i koni, gdyż w okolicy znajduje się wiele zagród pasterskich.

Z licznie bijących w okolicy źródeł spływają potoczki, które łącząc się tworzą tworzą jeziorko i nadają początek jednej z ładniejszych rzek Rumunii – Złotej Bystrzycy. Samo jeziorko najładniej prezentuje się wiosną, kiedy w cieniu grzbietu Picioru Danciului część brzegów pokrywa jeszcze śnieg, a nasłonecznione wokół łąki pokryte są tysiącami krokusów. Oprócz malowniczych widoków na pobliskie szczyty Gór Rodniańskich, mamy tu też piękną panoramę gór Marmaroskich.

GPS: 47.57303, 24.81373

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *