Park Narodowy Sutjeska

Położony przy granicy z Czarnogórą Park Narodowy Sutjeska, jest najstarszym obszarem chronionym w ramach Parku Narodowego w Bośni i Hercegowinie. W jego obrębie znajduje się też najwyższy szczyt kraju – Maglić 2386 m n.p.m., który jest najczęstszym celem wycieczek górskich. Po Parku najbezpieczniej jest się poruszać szlakami, lub z przewodnikiem, gdyż teren w czasie wojny domowej był zaminowany i istnieje jeszcze ryzyko napotkania pół minowych.

Dotarcie w głąb parku, a zarazem w pobliże Maglicia ułatwia szutrowo asfaltowa droga z miejscowości Popov Most. Dojedziemy nią na piękną widokową halę, tuż na granicy z MNE. Droga nie jest w najlepszym stanie ale mniejszymi pojazdami powoli każdy wyjedzie. Za wjazd do parku, na rogatkach w lesie pobierana jest w dzień niewielka opłata, ale już późnym popołudniem przejazd jest wolny od opłat. Park, którego nazwa pochodzi od przepływającej przezeń rzeki ma powierzchnię powierzchnię 17 500 ha. Został założony w 1965 roku w celu ochrony pierwotnej, prastarej puszczy Perućica.

Najbardziej cenne zakątki Parku, chronione są rezerwatem ścisłym i można je tylko zobaczyć z licencjonowanym przewodnikiem parkowym. Miejsce to jest też rozsławione walkami jugosłowiańskich partyzantów w czasie II wojny światowej, którymi dowodził Josep Broza Tito. W 1973 roku nakręcono nawet film fabularny – Piąta ofensywa, obrazujący tutejsze potyczki. Współrzędne GPS kierują na polanę pod szczytem Maglić na którą można dojechać samochodem. Do nie dawna można było nawet przejechać na stronę czarnogórską, ale na skutek obsunięcia się zbocza góry, droga tuż za granicą zjechała dół i przejście dostępne jest tylko dla piechurów.

GPS: 43.27504, 18.71911

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *