Peștera Ialomiței

Jaskinia Ialomita położona jest w samym sercu gór Bucegi , w rozległej dolinie, Ialomity. Ta polodowcowa kotlina, rozpościera się na sporym obszarze, na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. i otoczona jest na około potężnymi łańcuchami górskimi. Przez dolinę przepływa rzeka Ialomița, która swe źródła ma pod szczytem Omula, jest on najwyższym szczytem tych gór. Można tu dotrzeć na trzy sposoby, schodząc pieszo szlakami prowadzącymi tu z różnych punktów masywu Bucegów, dojechać koleją linową z Bușteni z przesiadką na górnej stacji przy Cabanie Babele, lub przyjechać tu samochodem.

By dojść do jaskini, musimy obejść zabudowania Manastyru Pestera i po schodach wspiąć się do wkomponowanego w skałę budynku pustelni. Przez tę budowlę wchodzimy do otworu jaskini, gdzie tuż pod jej sklepieniem stoi mała, urokliwa cerkiewka. Jaskinią opiekują się mnisi z tutejszego klasztoru i to oni otwierają wejście do jaskini, oraz pobierają opłatę za zwiedzanie. Jest ona symboliczna i przeznaczona jest na pokrycie kosztów oświetlenia jaskini. Po sezonie nie zawsze ktoś tu jest, ale na drzwiach wisi kartka z numerem telefonu, jak zadzwonimy, to ktoś przyjdzie i otworzy nam jaskinię

Otwór jaskini znajduje się na wysokości 1530 m n.p.m., jej długość wynosi 480 m, a różnica poziomów to 60 m. Znalezione tu liczne kości a nawet całe szkielety niedźwiedzi jaskiniowych, świadczą, że była ona kiedyś zamieszkiwana przez te zwierzęta. Znajdziemy tu kilka ciekawych sal i podziemną rzekę, a przed nadejściem letnich upałów, przy wejściu możemy podziwiać piękne, lodowe Stalagmity. Nie ma tu natomiast zbyt ciekawej szaty naciekowej, którą trzeba chronić, więc jeżeli nic się nie zmieniło, to zaletą jest to, że jaskinię możemy zwiedzać sami, bez grup i przewodnika.

GPS: 45.39308, 25.43704

Zobacz na mapie Peștera Ialomiței

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *