Monaster Ostrog

Położony w Czarnogórze, w skałach wznoszących się ponad Równiną Bjelopavlicką klasztor jest jedną z największych atrakcji turystycznych Montenegro, oraz miejscem pielgrzymowania prawosławnej ludności. Monaster został założono w XVII wieku przez metropolitę zahumskiego i hercegowińskiego Bazylego.

Do klasztoru prowadzi wąska i kręta droga, która pnie się do niego eksponowanymi serpentynami. Kompleks dzieli się na tzw górny i dolny klasztor, ten ostatni powstał znacznie później od górnego, bo w roku 1820. Fundatorem tej rozbudowy był m.in. rosyjski car Mikołaj II Romanow. Monaster posiada aż cztery cerkwie, ale najbardziej popularna jest ta, częściowo wykuta w skałach Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni, oraz Krzyża Świętego i Trójcy Świętej.

Zachowały się w nich siedemnastowieczne freski. Wierni prawosławni którzy tłumnie odwiedzają to miejsce oddają szczególną cześć przechowywanym w nim relikwiom fundatora monasteru. Należy się więc liczyć, że nie zwiedzimy klasztoru w spokoju, żeby wejść do najstarszej cerkwi, trzeba odstać trochę czasu w kolejce. Obiekt posiada dwa parkingi górny i dolny, gdy trafimy akurat na mały ruch, jest szansa, że uda nam się zaparkować wyżej. Przy większym ruchu zostaniemy skierowani na parking dolny i czeka nas jeszcze spacer z dosyć ostrym podejściem.

GPS: 42.67517, 19.03016

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *