Bjelasica

Kolejnym bardzo ciekawym pasmem górskim w Czarnogórze, na które można wyjechać samochodem jest Bjelasica. Dojazd do przysiółka Senića katun nie powinien nastręczać kłopotów dla wprawnych kierowców osobówek, wyżej do jeziora polodowcowego Pešića dojadą już tylko terenówki. Bez problemu znajdziemy tu miejsce na biwak, a z tej wysokości wyjście na najwyższe szczyty Bjelasicy, to tylko spacer.

Tak naprawdę wystarczy już tylko dojść do Jeziora Pešića, by zobaczyć piękno tych gór. Najłatwiej dojedziemy tu z miasteczka Pešca przez wioskę Lubnice. W maju 2005 roku, drogę remontowano i kładziono nowy asfalt, być może do tej pory droga jest już całkiem nowiutka. Natomiast odradzam dojazd od miejscowości Kolašin, bo to już trasa tylko 4X4. Bjelasica jest jednym z ciekawszych pasm Gór Dynarskich, jego najwyższy szczyt to Crna Glava, który osiąga 2139 m.. Sąsiaduje z pasmami Sinjajevina, Komovi, Prokletije i Moračke planine. W Górach Bjelasica utworzono również Park Narodowy Biogradska Gora zajmuje on 5560 hai został utworzony w 1952, jako jeden z trzech pierwszych parków narodowych Czarnogóry.

GPS: 42.85627, 19.70672

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...