Olimpia – Grecja

W starożytności Olimpia była ośrodkiem kultu Zeusa i kolebką igrzysk olimpijskich, stadion olimpijski widoczny na jednym ze zdjęć. Dziś to stanowisko archeologiczne na greckim Peloponezie wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwsze igrzyska olimpijskie odbyły się tu 776 roku p.n.e., zwane wcześniej panhelleńskie igrzyska. Potem odbywały się regularnie co cztery lata. Przyniosły one rozkwit Olimpii, która stała się ważnym ośrodkiem religijnym i sportowym.


Początkowo igrzyska obejmowały tylko jedną dyscyplinę, bieg na dystansie jednego stadionu. Z czasem zwiększono liczbę dyscyplin olimpijskich i rywalizowano też w biegu długodystansowym, pięcioboju, zapasach, był też boks oraz wyścigi konne i rydwanów. Kres Olimpii przyniosło trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło to miasto w 551 i 552 roku. Reszty zniszczenia dokonały wody Kladeos i Alfios, które wielokrotnie zalewały ruiny miasta i przykryły go prawie 7 metrową warstwą piachu i szlamu.

Olimpia prawdopodobnie została ponownie odkryta przez szwedzkiego dyplomatę Matthiasa Palbitzki w 1647 roku. Systematyczne prace archeologiczne były prowadzone w XIX i XX wieku. Ponieważ antyczna Olimpia była w ruinie, pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie zorganizowano w 1896 roku w Atenach. Obecnie ruiny Olimpii udostępnione są odpłatnie do zwiedzania, bilet wstępu obejmuje również tutejsze muzeum, gdzie pod dachem zgromadzono najbardziej cenne znaleziska.

GPS: 37.64052, 21.62821

Zobacz na mapie Olimpia

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *