Herceg Novi

Herceg Novi, to pierwsze czarnogórskie miasto, które napotkamy wjeżdżając do Montenegro z Chorwacji od strony Dubrownika. Jest to miasto portowe u wejścia do Zatoki Kotorskiej. Uważane jest za najbardziej zielone miasto Czarnogóry i do tego jest malowniczo położone u stóp góry Orjen.

Historia miasta sięga 1382 roku, kiedy powstała tu twierdza Sveti Stefan, nazywana powszechnie – Novi Grad. Miasto przez wieki należało do różnych krajów władali nim Turcy, Hiszpanie, należało też do Republiki Weneckiej jako Castelnuovo. W nowszej historii miastem władali Habsburgowie, Francuzi, Rosjanie, aż w końcu przechodzi pod rządy Cesarstwa Austrii i jest częścią Królestwa Dalmacji.

W czasie I wojny światowej miasto próbowało przejąć Królestwo Czarnogóry, ale finalnie Herceg Novi znalazło się w rękach Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Potem była socjalistyczna Jugosławia, i dopiero po rozpadzie Jugosławii i wojnie domowej Herceg Novi znalazło się w granicach Czarnogóry. Mimo to większość mieszkańców miasta stanowią Serbowie.

Dziś jest to piękne nadadriatyckie miasteczko, z ciekawymi zabytkami najważniejsze z nich to: (Kanli Kula, Jaka Kula, Španjola), wieża zegarowa i cerkiew św. Michała Archanioła. Oprócz tego warto zobaczyć: Trg Herceg Stjepana, plac miejski, nazywany też Belavista, Trg Mićo Pavlovića ze znajdującym się na nim dzwonnica św. Hieronima i kościołem św. Leopolda, cytadelę, katolicki kościół i dzwonnicę św. Hieronima, Monastyr Savina.

Ciekawą odskocznią od zwiedzania zabytków może być wizyta w niewielkim ogrodzie botanicznym z roślinnością subtropikalną. Miasto jest typową miejscowością turystyczną, więc bez problemu znajdziemy tu plaże campingi, hotele i pensjonaty. Wieczorem możemy przysiąść w klimatycznej restauracji lub kawiarni, których tu nie brakuje.

GPS: 42.45154, 18.53582

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *