Sighișoara

Rumuńska Sighișoara to ponoć najładniejszy i najlepiej zachowany średniowieczny zespół miejski w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to obowiązkowy punkt na mapie Siedmiogrodu, czyli Transylvani, który trzeba zobaczyć. Do niedawna stare miasto straszyło obdrapanymi kamienicami, rozwalonym chodnikami i ogólnym nieładem, ale dzięki pomocy z Niemiec i UE, całe wzgórze na którym znajduje się średniowieczy gród przeszło rewitalizację.

Odnowiono kamieniczki, wybrukowano uliczki i niewielki rynek, a całość pięknie podświetlono. Stare centrum miasta jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Sighișoarze urodził się i żył Wład Palownik czyli słynny Drakula, jego dom, to ta żółta kamieniczka nieopodal Wieży Zegarowej. Latem w Sighișoarze odbywa się wiele imprez nawiązujących do średniowiecza, ale jest tu wtedy też tłoczno, natomiast po wakacjach uliczki miasta pustoszeją i robi się tu kameralnie.

Spacery po mieście umilają niezliczone ilości kawiarenek i restauracyjek. Znajdziemy tu też klimatyczne pensjonaty ulokowane w zabytkowych kamieniczkach. Na zwiedzanie miasta musimy sobie zarezerwować co najmniej dobre pół dnia, ale warto tu zostać do zmierzchu by zobaczyć piękną iluminację. Wszystkie zabytki Sighișoary nie sposób opisać w jednym artykule z sześcioma zdjęciami, dlatego na razie ogólna informacja, a w przyszłych wpisach będzie można opisać z osobna każdy ciekawy zabytek.

GPS: 46.22001, 24.79258

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *