Săpânţa – Wesoły Cmentarz

Săpânţa, to chyba najsłynniejsza wioska w Rumunii. Miejscowość otoczona górami leży w regionie Maramureș. Swą sławę i popularność zyskała za sprawą tzw „wesołego cmentarza”. Nekropolia ta zanana jest już chyba na na całym świecie. Cimitirul Vesel jest obowiązkowym punktem zwiedzania każdego turysty zaczynającego wędrówkę po Rumunii, tym bardziej, że znajduje się prawie „na początku” tego kraju. Oprócz cmentarza wieś słynie także ze wspaniałych wyrobów z wełny – kilimów, narzut i toreb pasterskich.

Wesoły Cmentarz natomiast od innych miejsc pochówku różni się tym, że zamiast typowych nagrobków są tu rzeźbione i malowane drewniane krzyże. Wyrzeźbione na nich sceny przedstawiają życie mieszkańców, oraz sposób ich odejścia z tego świata. Wszystko to jest pokazane z poczuciem humoru, czasami nawet trochę prześmiewczo. Z tekstów na nagrobkach dowiemy się o wieku zmarłego w chwili zgonu, dacie śmierci, wykonywanym zawodzie, cechach charakteru, stosunku do bliskich, oraz inne ciekawostki z życia nieboszczyka.

Krzyże są malowane na kolor niebieski, ten charakterystyczny odcień tego koloru, zaczęto określać jako alabastru Din Săpânţa. Tutejszy zwyczaj tworzenia wesołych nagrobków wymyślił, Ioan Stan Pătraş, zaczął je tworzyć już w 1935 r. Po jego śmierci w 1977 r. tradycję zaczął kontynuować jego uczeń, Dumitru Pop. Sam pomysłodawca także spoczywa na tym cmentarzu, pod krzyżem, który wykonał jeszcze za życia.

Będąc tu, warto też odwiedzić dom muzeum Ioan Stan Pătraşa, w którym obecnie mieszka tworzy wspomniany Dumitru Pop. Oraz do bogato zdobionej współczesnej cerkwi na cmentarzu. Mało kto wie, że w Săpânţa jest jeszcze jeden wesoły cmentarz, nie komercyjny, ukryty na peryferiach wioski. Turyści tam nie zaglądają, a nekropolia jest trochę zarośnięta, przez co na swój sposób urokliwa. Znajdziecie go wpisując w swoich nawigacjach takie współrzędne: 47.969268, 23.690112

GPS: 47.97133, 23.69493

Zobacz na mapie Săpânţa – Wesoły Cmentarz

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *