Gjirokastёr

Miasto jest jednym z dwóch albańskich miast-muzeów, których starówka wpisana jest listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Gjirokastra położona jest w południowej Albanii i jest miejscem urodzin byłego albańskiego prezydenta Envera Hodży. Jego rodzinny dom pełni dziś rolę muzeum. Gjirokastra powstała w XII w., z początkiem XV wieku podbiło je Imperium Ottomańskie, które panowało tutaj przez 500 lat. Gjirokastra do Albanii powróciła w 1944 r.

To piękne miasteczko charakteryzują kamienne dachy wykonane z łupków, które niesamowicie wyglądają z tutejszej twierdzy. Warownia połozona na wzgórzu pochodzi z XIII w. Twierdzę do dzisiejszych rozmiarów rozbudował Ali Pasza z Tepeleny w XIX wieku. Dzisiaj pełni ona rolę muzeum uzbrojenia, jednak kolekcja nie jest tu zbyt imponująca. Mimo to warto się tu wspiąć dla widoków i kamiennej zabudowy twierdzy. Ciekawostką jest tu stojący wrak amerykańskiego samolotu Lockheed T33, który w czasie zimnej wojny musiał awaryjnie lądować na terytorium Albanii. Pilota aresztowano, ale w końcu wrócił do ojczyzny. Samolot jednak został i był symbolem potęgi reżimu nad kapitalistycznymi przeciwnikami.

Podziwiając z twierdzy panoramę miasta zauważymy dużą ilość meczetów, jest ich obecnie 13 z 15, które działały tu za panowania tureckiego. Wstęp jest tu płatny, ale opłata jest symboliczna. Stare miasto, to gąszcz kamiennych kamieniczek, kamienne chodniki i ulice, oraz kamienne dachy. Uliczki są bardzo wąskie, i przeciskają się przez nie samochody co chwilę trąbiąc. Na każdym kroku napotykamy kawiarenki, piekarnie, gdzie możemy na szybko zjeść burka z ajranem, pełno tu też sklepików z pamiątkami i rękodziełem.

GPS: 40.07359, 20.14047

Zobacz na mapie Gjirokastёr

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *