TransBucegi

TransBucegi, to kolejna nowa, widokowa trasa w Karpatach rumuńskich. Przebiega ona przez jedno z najwyższych pasm górskich w Rumunii – Bucegi. Podobnie jak Transalpina do niedawna była drogą szutrową a obecnie zyskała nawierzchnię asfaltową, przez co stała się dostępna dla wszystkich. Nadal tu trwają prace wykończeniowe i można mieć pecha, że będzie chwilowo wyłączona z ruchu.

Nie wystraszcie się też zakazu ruchu, ustawiane są po to, by do momentu oficjalnego oddania trasy zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za możliwe wypadki. Wszyscy jednak jeżdżą, a żadne służby za to nie ganiają. Nie ma jeszcze barier ochronnych i po prostu każdy jedzie na własną odpowiedzialność.

Nie jest to tak znana i popularna jeszcze trasa, więc podam dokładniejsze wskazówki dojazdu. Gps na końcu artykułu wskaże punkt końcowy trasy w masywie Bucegów. Wjazd na TransBucegi zaczyna się przy drodze DN71 za miejscowością Sinaia. Pniemy się tą drogą serpentynami do miejsca (45.310570, 25.520903) gdzie skręcamy w prawo na drogę DJ713, to właśnie początek naszej trasy widokowej, którą wyjedziemy na wysokość przekraczającą 1900 m. npm. W tym miejscu(45.327222, 25.463366) dojeżdżamy do skrzyżowania przy schronisku Cabana Dichiu. W prawo do góry, dalej drogą DJ713 dojedziemy do miejsca, z którego możemy udać się na spacer do Babeli i Sfinksa (opiszę je w kolejnych artykułach), najbardziej popularnych atrakcji na masywie Bucegów.

Możemy tu się też dostać koleją linową z Busteni. Droga kończy się przy hotelu sportowym Cabana Piatra Arsă. Dalej droga jest szutrowa z zakazem wjazdu, gdyż tu zaczyna się Park Narodowy. Na wspomnianym wcześniej rozjeździe gdy pojedziemy prostu w drogę DJ713A zjedziemy nad najwyżej położone w Rumuni sztuczne jezioro Bolboci i do atrakcyjne doliny Ialomiţei, w której czeka na nas też sporo atrakcji. Powrót tą samą drogą, jedynie posiadacze 4X4 mogą zjechać drogą DJ714 do wioski Glod.

GPS: 45.38395, 25.4751

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...