Wąwóz Vikos

Wąwóz Vikos położony jest w północnej Grecji, w regionie zwanym Zagori, w Górach Pindos, w Parku Narodowym Vikos–Aoös. Kanion w 1991 r. został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako największy kanion na Ziemi, kryteria jakimi się kierowano to, stosunek głębokości do szerokości między ścianami na krawędziach.

Dnem wąwozu poprowadzony jest szlak turystyczny, na którego pokonanie trzeba sobie zarezerwować od 5 do 7 godzin, w zależności jaki wariant trasy sobie obierzemy. Wycieczka nie jest zbyt trudna, ale wymaga sporej kondycji i wytrzymałości, zwłaszcza kiedy chcemy trasę zrobić upalnym latem. Należy wziąć pod uwagę, że wychodząc z wąwozu musimy pokonać spore przewyższenie, gdyż ściany wąwozu osiągają w niektórych miejscach 900 m wysokości. Długość kanionu, to około 12 km, w najszerszym miejscu mierzy on 1100 m a w najwęższym kilka metrów.

Potężny Wąwóz Vikos można podziwiać też z góry, z kilku utworzonych punktów widokowych, do których dojedziemy wygodnymi drogami, więc się zbytnio nie zmęczymy. Dnem kanionu płynie rzeka Voidomatis, która latem jest małym potoczkiem, ale wiosną, kiedy topnieją w górach śniegi zamienia się w rwącą i niebezpieczną rzekę, takie zjawisko może też nastąpić po obfitych opadach nawet latem. Planując więc wycieczkę dnem wąwozu, warto wcześniej sprawdzić prognozy pogody.

GPS: 39.93553, 20.72776

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *