Dolina Beuşniţy

Największą atrakcją gór Aninei jest wąwóz Nery, lecz tuż obok znajduje się równie urokliwe i ciekawe miejsce – dolina Beuşniţy. Dojazd do niej nie jest skomplikowany, należy kierować się do wioski Potoc, z której do celu poprowadzą drogowskazy a także nowa, wąziutka droga asfaltowa. Szosa kończy się na skrzyżowaniu i małym parkingu.

Prosto, leśna droga prowadzi do leśniczówki Damian, gdzie rozpoczyna się wąwóz Nery, natomiast w lewo poprowadzi trakt doliną potoku Beuşniţa. Droga ta, przejezdna jest dla samochodów osobowych i do leśniczówki Valea Beului oraz gospodarstwa hodowlanego pstrąga, otwarta dla ruchu. Zaraz po wjeździe w dolinę, można podziwiać piękne kaskady, które tworzą się na potoku Beu, zaś większość z nich można spokojnie określić mianem wodospadów.

Po około 2 kilometrach dojeżdża się do pierwszego, dużego wodospadu Vaioaga, a o jego istnieniu poinformuje tabliczka przybita do drzewa. By do niego dotrzeć należy zejść stromym zboczem do koryta potoku. Jadąc dalej po lewej stronie mija się sztuczne jeziorko, a tuż za nim wjeżdża się na dużą polanę, na której znajduje się między innymi pole namiotowe, zabudowania leśniczówki oraz ośrodek hodowli pstrąga, gdzie można nabyć świeżą rybę. Na ogrodzonym i zadbanym polu namiotowym znajduje się obszerna, drewniana wiata na wypadek ewentualnej niepogody, zaś wzdłuż drogi wytyczono parking.

W dalszą drogę w głąb doliny trzeba udać się już pieszo, lecz na zobaczenie najciekawszych miejsc, wystarczy trzygodzinna wycieczka. Trasa biegnie znakowanym szlakiem, który omija gospodarstwo hodowlane i dalej prowadzi starą leśną drogą. Po około półgodzinnej wędrówce dociera się do niewielkiego, krasowego jeziorka Bycze Oko (Lacul Ochiul Boului), które opiszemy w osobnym wpisie.

GPS: 44.92093, 21.77046

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...