Caraiman – Bucegi

Rumunia, Góry Bucegi. Caraiman 2384 m n.p.m. jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów w Bucegach za sprawą ustawionego poniżej głównego wierzchołka wielkiego krzyża. Jest on już widoczny nawet z dołu z Bușteni w Dolinie Prahovy, a najciekawiej wygląda nocą, kiedy jest oświetlony. Krzyż jest pomnikiem Crucea Eroilor (Krzyż Bohaterów) ku czci żołnierzy rumuńskich poległych w czasie I wojny światowej.

Ustawiono go nad urwiskiem na skalnym obniżeniu Caraimana, na wysokości 2284 m n.p.m. Budowę monumentu rozpoczęto w 1926 roku z inicjatywy Królowej Marii, a zakończono w roku 1928. Ażurowy, stalowy krzyż ustawiono na kamiennym postumencie, będącym zarazem tarasem widokowym. Wewnątrz postumentu stał agregat prądotwórczy, który zasilał sto dwadzieścia, 500 watowych żarówek na obrysie krzyża. Inauguracja oświetlenia odbyła się 14 września 1928 r., ale już w 1939 roku doprowadzono tu energię elektryczną. Krzyż ma wysokość 28 metrów, a każde z ramion ma długość 7 m.

Z tarasu widokowego roztacza się przepiękna panorama na Dolinę Prahovy, Busteni i na masywy górskie Baiaului i Piatra Mare. Dotarcie na szczyt nie nastręcza większych trudności, w pobliże wyjedziemy koleją linową z Bușteni. Oczywiście możemy też na pieszo stosunkowo trudnym szlakiem niebieskich krzyży. Jeżeli jednak wybierzemy wariant łatwiejszy to z górnej stacji kolejki linowej na Caraimana prowadzi szlak czerwonych krzyży. Doprowadzi on nas najpierw do krzyża a następnie na najwyższy wierzchołek Caraimana.

Po osiągnięciu celu możemy zawrócić, lub zatoczyć koło i iść dalej znakowanym szlakiem aż do przełęczy Șaua Șugărilor. W tym miejscu kończy się szlak czerwonych krzyży, który dochodzi do szlaku żółtego paska. By wrócić do stacji kolejki musimy skręcić w lewo, w prawo szlak prowadzi na najwyższy szczyt Bucegów – Omu 2505 m n.p.m. Oczywiście mając zapas czasu można też pokusić się i o ten szczyt. Tuż pod nim znajdziemy sezonowe schronisko z bufetem. Na pokonanie trasy od stacji kolejki na Caraimana i z powrotem musimy sobie zarezerwować minimum 2 godziny czasu. Warto przed wyjściem spytać się o której zjeżdża na dół ostatni wagonik, ale w razie przykrej niespodzianki tuż obok stacji znajdziemy schronisko w którym można przenocować.

GPS: 45.416, 25.49752

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *