Kanion Sušica

W Czarnogórze po zachodniej stronie Durmitoru znajduje się jeden z najpiękniejszych kanionów Czarnogóry – Kanion Sušica. Ten imponujący kanion z niesamowitym dzikim pięknem znajduje się pomiędzy wysokimi klifami części masywu Durmitoru. Po obu stronach kanion otoczony jest wysokimi płaskowyżami. Kanion Sušica połączony jest z Doliną Skrckih, kolejną perłą Parku Narodowego Durmitor.

Dnem wąwozu płynie rzeka Sušica. Po erozji lodowcowej woda rzeki wytworzyła Sušičko Jezero (jezioro Susica), które należy do grupy kilku okresowych jezior w Durmitorze. Lodowiec, który został przeniesiony przez kanion Susica, miał 10 km długości. W czasie najbardziej intensywnego zlodowacenia lodowiec miał wysokość 1140 metrów. W tym czasie podczas topnienia lodowca jezioro istniało cały rok.

Obecnie , szczególnie późnym latem, woda jeziora Sušičko znika i widać zieloną trawiastą łąkę. Trekking po tym niesamowitym kanionie jest naprawdę niezapomnianym przeżyciem. Na skraju Kanionu Susica, zbliżającego się z Doliny Skrckich, można podziwiać wspaniałą scenerię wodospadów Skakala. Kanion najbardziej efektownie przedstawia się z punktów widokowych, do których dojedziemy z ze słynnej widokowej trasy durmitorskiej

P14: https://balkany.travel.pl/widokowa-trasa-p14-przez-durmitor/ ale jest to raczej droga dla 4X4 i wyżej zawieszonych pojazdów. Do kanionu można zjechać szutrowymi serpentynami (raczej dla doświadczonych kierowców) i wyjechać ponownie serpentynami do góry na drugą ścianę wąwozu, i dalej możemy dojechać do Žabljaka.

GPS: 43.18371, 19.00154

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *