Stari grad Cazin – Bośnia i Hercegowina

Cazin położony jest przy głównej drodze łączącej Bihać i Velika Kladuša. Nie znajdziemy tu zbyt wiele zabytków, ale warto odwiedzić starą część miejscowości. Na obszarze niewielkiego starego miasta, na wzgórzu znajdziemy ruiny średniowiecznej twierdzy. Pochodzi ona prawdopodobnie z 1522 roku. W 1577 roku miasto zostało zajęte przez wojska osmańskie, a kilka lat później umocnili oni jeszcze bardziej tutejszą twierdzę.

Pierwotnie forteca posiadała cztery wieże i potężne mury obronne, wybudowano ją na wzgórzu wysokim na 376 m, na powierzchni 5 hektarów. Meczet Gradska Džamija w murach twierdzy wybudowano w 1576 roku. Zamek w 1851 roku został opuszczony, a kilka lat później, w 1879 zniszczono meczet. Jednak w tym samym roku wybudowano nowy meczet i minaret, który w owych czasach był jednym z największych meczetów w Bośni i Hercegowinie. Stare miasto Cazin z meczetem zostało uznane za narodowy zabytek Bośni i Hercegowiny.

GPS: 44.96917, 15.94302

Zobacz na mapie Stari grad Cazin – Bośnia i Hercegowina

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...