Syri i Kaltër

Syri i Kaltër (Blue Eye) to potężne, największe w Albanii wywierzysko w okręgu Gjirokastra. W słowniku krasowym mianem wywierzyska określa się źródła. Syri i Kaltër jest źródłem rzeki Bystrica, woda wybija tutaj z szybkością 6m3 na sekundę. Zbadana przez nurków jaskiniowych głębokość wynosi około 53 m, potężny nurt wywierzyska uniemożliwia zejście na większą głębokość.

Temperatura wody w tym miejscu to zaledwie kilka stopni, co nie odstrasza „twardzieli” od kąpieli, często można tu spotkać śmiałków skaczących ze skarpy na główkę do wywierzyska. Oprócz samego wywierzyska przyjemnie jest pospacerować wzdłuż rzeki Bystrica, która ma tu piękny turkusowy kolor, a skalne progi tworzą tu niewielkie kaskady. Wjazd do tego miejsca jest odpłatny, ale często po sezonie nie są już pobierane opłaty. Na miejscu działa też restauracja, ale w sezonie jest tu tłoczno. Ciekawostką może być fakt, że miejsce to w czasach komunistycznych nie było dostępne dla zwykłych śmiertelników, pięknem okolicy mogli oczy cieszyć tylko dygnitarze partyjni.

GPS: 39.92376, 20.19252

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *