Jajce

Nazwa miasteczka może dla nas wydawać się trochę śmieszna, pochodzi jednak prawdopodobnie od jajowatego wzgórza na którym powstało. Jajce to niewątpliwie jedno z ciekawszym miast Bośni i Hercegowiny, położone nad rzeką Vrbas, w miejscu, gdzie wpada do niej rzeka Pliva. Historia miasta rozpoczęła się z chwilą kiedy to książę chorwacko-bośniacki Hrvoje Vukčić Hrvatinić na przełomie XIV i XV wieku wybudował tu zamek.

Warownia przez jakiś czas była siedzibą królów bośniackich. Ruiny zamczyska zachowały się do dzisiaj i roztaczają się z nich piękne widoki na miasto i okolicę. Spoglądając z góry na miasto, w oczy rzuca się ruina romańskiego kościoła Św. Marii oraz sąsiednia dzwonnica św. Łukasza. To w tym kościele miała miejsce koronacjia ostatniego króla Bośni – Stjepana Tomasevica. Kiedy miasto było pod panowaniem tureckim, kościół został zamieniony na meczet, a jego świetność zakończyła się w 1832 roku, kiedy to doszczętnie spłonął.

Ciekawostką miasta jest to, że pod koniec średniowiecza działała tu prężnie sekta bogomiłów, to własnie po nich, pod miastem zachowały się skalne katakumby. Znajdują się tutaj też pozostałości starożytnej świątyni Mitry. Przed wojną domową w latach 90, Jajce były prężnym miastem, o wysokim zaludnieniu i ważnym ośrodkiem turystycznym. Działania wojenne zmniejszyły ilość mieszkańców o połowę, uciekli oni stąd przed wojną i wielu z nich już tu nie powróciło. Powrócili jednak turyści, którzy chętnie odwiedzają miasto, by podziwiać jego zabytki i atrakcje. Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Jajec, jest 23-metrowy wodospad, który już opisaliśmy na naszych stronach: https://balkany.travel.pl/plivski-vodopad, oraz drewniane młyny wodne: https://balkany.travel.pl/mlyny-wodne-w-jajce

GPS: 44.34083, 17.27226

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *