Albania (Shqipëria)

DSC01848
Góry Przeklęte

Albania położona jest w południowo-wschodniej Europie nad morzem Adriatyckim i Jońskim. Kraj w 75 procentach pokrywają góry, a linia wybrzeża wynosi 362 km. Graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią i Kosowem. Góry wchodzące w skład Albanii należą do pasma Gór Dynarskich, największe to: Góry Północnoalbańskie, Góry Skanderbega, Mal Valamarës. Albania może też poszczycić się trzema wielkimi i pięknymi jeziorami: Szkoderskie (368 km²); Ochrydzkie (347 km²) oraz Prespa (288 km²).

Albania jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy, ale ciekawe położenie, śródziemnomorski klimat, piękne wybrzeże i potężne góry sprawiają, że staje się coraz częściej celem wycieczek europejskich turystów. Najbardziej prężnie rozwija się wybrzeże, gdzie jak grzyby po deszczu powstają nowe hotele i plaże. W górach proces ten następuje wolniej, ale też widać i tam efekty. Oprócz przyrody i krajobrazem Albania przyciąga też wieloma zabytkami, ciekawą kuchnią i folklorem. Nieoficjalnym symbolem Albanii są usiane po całym kraju bunkry, jest ich naprawdę bardzo dużo, a najwięcej na wybrzeżu. Dla turystów jest to nadal stosunkowo tani kraj oferujący jeszcze dzikie i nie komercyjne miejsca. Warto tu się wybrać na własną rękę bez pomocy biur podróży, poznamy wtedy lepiej kraj jaki i jego mieszkańców, którzy są nastawieni bardzo przyjacielsko do turystów.

DSC03526
Albańskie wybrzeże Adriatyku

Albania jest członkiem ONZ, NATO, OBWE, Rady Europy, WTO oraz jednym z założycieli Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Albania była potencjalnym kandydatem do Unii Europejskiej od stycznia 2003 i złożyła oficjalny wniosek 28 kwietnia 2009. Choć nie jest na razie członkiem UE, to do kraju obywatele UE wjeżdżają na podstawie dowodu osobistego, kierowcy powinni pamiętać o wykupieniu Zielonej Karty, która jest obowiązkowa.Albania ma system parlamentarny. Stolicą kraju jest Tirana, która jest również finansowym centrum kraju.

Map loading, please wait ...
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...