Krujë – Albania

Będąc w Albanii, koniecznie trzeba odwiedzić miasto Krujë położone zaledwie 30 km na północny wschód od Tirany. Miasto powstało u stóp góry Malit të Sarisalltikut, na wysokości 600 m n.p.m. Należy pamiętać, że Krujë było pierwszą historyczną stolicą kraju, a początki miasta sięgają III w. p.n.e. Wtedy zwało się Zgërdhesh, nazywano je również Albanopolis. Obecne miasto powstało nieco wyżej i dziś jest jedną z większych atrakcji turystycznych w Albanii.

Najciekawiej prezentuje się tu wieża z niewielką częścią murów, poniżej której możemy zobaczyć odrestaurowany zamek Skanderbega. W obrębie murów twierdzy znajduje się też ciekawy klasztor bektaszytów. Poniżej zamku zaczyna się stare miasto z drewnianym tureckim bazarem, jednak tak naprawdę jednym wielkim bazarem są wszystkie wąskie uliczki starówki. Handluje się tu wszystkim od pamiątek przez starocie po rękodzieło.

Największym powodzeniem cieszy się tu albański koniak Skanderbeg, który był nie lada luksusem w Polsce w okresie PRL-u. Dziś to tani i dobry napitek, pod warunkiem, że uda nam się kupić prawdziwy, często turystom oferuje się najczęściej jego podróbkę. W Krujë warto też odwiedzić tutejsze Muzeum Etnograficzne, gdzie zebrano przedmioty obrazujące rzemiosło i warunki życia w Albanii na przestrzeni ostatnich 300 lat.

GPS: 41.50777, 19.795

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *