Salina Turda

Rumunia. Kopalnia Soli w Turdzie znajduje się w regionie Durgău-Valea Sărată. Do Kopalni, aż do roku 2010, można było wejść chodnikiem wejściowym o nazwie Franz Josef od ulicy Salinelor 54A (dzielnica Turda Nouă). Teraz kopalnia dysponuje nowoczesnym wejściem od strony centrum turystycznego Salina-Durgău (Aleje Durgău nr. 7).

Kopalnia Soli w Turdzie jest wpisana na listę zabytków historycznych regionu Cluj. Archeologiczne dowody na wydobycie soli w Durgău-Turda pochodzą jeszcze z okresu przedromańskiego (50 p.n.e. -106 n.e.). Wydobycie soli w Kopalni w Turdzie zostało ostatecznie zawieszone w 1932 r. z powodu przestarzałego wyposażenia technicznego, niskiej wydajności oraz konkurencji innych siedmiogrodzkich kopalni.

Kopalnia Soli w Turdzie otwarła się na nowo w 1992 r. (w celach turystycznych i leczniczych) i można ją zwiedzać przez cały rok. Dla zwiedzających są udostępnione komory Iosif, Tereza i Rudolf. Warte obejrzenia jest średniowieczne wyposażenie kopalni, które zachowało się w świetnym stanie (jedyne takie w Europie), takie jak kuźnia, kierat i młyn solny. Oprócz tego, zachował się Ołtarz (wykuty w ścianie solnej) i Schody Bogaczy (drewniane schody filigranowo rzeźbione).

Z pomocą finansową Unii Europejskiej, w 2009 r. wykonano zakrojone na szeroką skalę prace związane z wyposażeniem Kopalni, by przystosować ją do celów turystycznych i leczniczych. Otwarcie miało miejsce w styczniu 2010 r., I jest wynikiem 2 lat prac i zainwestowanych 6 milionów euro. Kopalnia Soli w Turdzie ma komory lecznicze, amfiteatr, sale sportowe, jak również „koło panoramiczne”, z którego można podziwiać stalaktyty solne.

GPS: 46.58776, 23.78726

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *