Buzludzha

Opuszczona świątynia komunizmu a zarazem symbol socjalistycznej Bułgarii. Dziś w ruinie, z daleka wygląda jak spodek UFO, który wylądował na szczycie góry Buzłudża wysokiej na 1441 metrów n.p.m. Oficjalna nazwa szczytu to Hadżi Dimityr od imienia i nazwiska bułgarskiego bohatera narodowego, ale nazwa ta jest rzadko spotykana. Położona w Górach Stara Płanina Buzludzha była świadkiem wielu wydarzeń historycznych.

W 1868 r. na Buzłudży starły się ze sobą czeta Hadżiego Dimityra i wojska osmańskie, a w 1891 r. Dimityr Błagojew wraz z grupą bułgarskich socjalistów u stóp Buzłudży zapoczątkowali zorganizowany ruch socjalistyczny w Bułgarii. Na tą cześć w roku 1981 został wzniesiony monument, który stał się symbolem socjalizmu. Ten niesamowity budynek zaprojektował Georgij Stoiłow jego średnica wynosi 42 m, a wysokość 14,5 m. Wewnątrz urządzono sala konferencyjna bogato zdobiona mozaikami. Mozaiki przedstawiały przywódców komunistycznych i sceny historyczne i zajmowały powierzchnię 550 metrów kwadratowych. Do prac nad tym socjalistycznym dziełem zatrudniono ponad 60 artystów.

Kopuła zwieńczona jest 70-metrowa wieżą zdobioną czerwonymi gwiazdami z rubinowego szkła, które są trzy razy większe od gwiazdy wieńczącej Kreml. Po upadku komunizmu, budowla została opuszczona i zdewastowana. Oprócz wandali była ulubionym miejscem miłośników opuszczonych budowli, ale kiedy budynek zaczął zagrażać bezpieczeństwu został zamknięty i można go podziwiać tylko z zewnątrz. Ponoć niektórzy znajdują sposoby by się dostać do środka, nam się to nie udało, ponoć warto bo oglądając zdjęcia w internecie wnętrze budowli też robi wrażenie. Łatwo też się tu dostaniemy, bo na szczyt góry wyprowadzi nas asfaltowa droga, a piękne widoki roztaczające się ze szczytu zachęcają do rozbicia tu biwaku, miejsce na niego znajdziemy tu bez problemu.

GPS: 42.73602, 25.39366

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *