Plomin

Chorwackie miasteczko Plomin, położone na półwyspie Istria, nad zatoką Plomińską. Niepozorne miasteczko bardzo często pomijane jest w planach wakacyjnych wojaży. Nie jest tak popularne jak inne zabytkowe miasta na zachodnim wybrzeżu Istrii, ale warto tu się jednak zatrzymać. Miasteczko nie jest wypieszczone i wypielęgnowane, ale jest bardzo stare, bo zamieszkane już od czasów rzymskich.

Wygląda trochę jak opuszczone, ale jednak w bardzo starych kamieniczkach mieszkają ludzie. Ponoć zamieszkiwali tu kiedyś bardzo uzdolnieni marynarze, rybacy i kupcy. Najstarszym zabytkiem Plonina jest XI kościół św. Jerzego, oraz jego dzwonnica. Pomimo, że nie ma tu zbyt dużego ruchu turystycznego, to znajdziemy tu kilka uroczych restauracji. Przechadzając się starymi wąziutkimi uliczkami Plonina bardzo często towarzyszyć nam będą koty, których jest tu naprawdę dużo.

GPS: 45.13855, 14.17943

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...