Kanion Uvac – Serbia

Kanion Uvac
Kanion Uvac

Kanion Uvac położony jest w południowo-zachodniej Serbii pomiędzy górami Zlatibor i Zlatar ,w pobliżu miejscowości Nova Varos i Sjenica. Jest jeden z najpiękniejszych kanionów w Europie. Pierwotnie dnem kanionu płynęła rzeka Uvac, ale w 1979 roku po wybudowaniu w pobliżu wsi Akmačić zapory kanion został zalany. Wijące się w wąwozie jak wąż jezioro dodało temu miejscu jeszcze większego uroku. W 1994 roku utworzono tutaj rezerwat sępa płowego, gdyż skały otaczające jezioro stwarzały temu gatunkowi wspaniałe warunki bytowania. Dwa lata przed utworzeniem rezerwatu teren kanionu zamieszkiwało tylko 6 par tych ptaków. Obecnie dzięki zaangażowaniu wielu osób populacja rozrosła się do około 67 par. W sumie doliczono się około 300 osobników, które dosyć łatwo zaobserwować w tym miejscu.

Kanion Uvac
Kanion Uvac

Ptaki, których rozpiętość skrzydeł dochodzi do 3m a waga do 11 kg są rzadkim gatunkiem sępa-orła. Tutejsze sepy lubią też sobie wyskoczyć na jakąś dalszą wycieczkę i nie które z nich zaobserwowano w Jemenie, Bułgarii, a jeden zawitał nawet do Polski. Infrastruktura turystyczna wokół jeziora nie jest zbyt rozwinięta, ale szutrowe drogi wokół jeziora dostarczają przepięknych widoków, a w zagubionych górskich wioskach można nabyć pyszne sery i inne regionalne produkty. W rezerwacie utworzono kilka punktów widokowych, a przy tamie można odbyć rejs stateczkiem spacerowy.

GPS: 43.36089, 19.96166

[supsystic-gallery id=’2′]

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...