Przełęcz Prislop

Przełęcz Prislop należy do najbardziej popularnych miejsc w północnej Rumunii. Odgradza ona Maramuresz od Bukowiny, a także jest granicą pomiędzy Transylwanią a Mołdawią. Bez trudu możemy tam wjechać widokowymi serpentynami od strony zachodniej z miasteczka Borsa, zaś od wschodu od miejscowości Iacobeni.

Trasa ta jest już od kilku lat w remoncie, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Pasul Prislop to dogodne miejsce do rozpoczęcia pieszych wędrówek, gdyż rozdziela Góry Maramorskie od gór Rodniańskich, a marsz rozpoczynamy już z wysokości 1416 m n.p.m. Sama przełęcz jest już niezłym punktem widokowym na wspomniane wcześniej pasma, a także na położone na wschodzie Obczyny Bukowińskie.

Na miejscu funkcjonuje schronisko Cabana Alpina, które oferuje noclegi oraz wyżywienie. W jej pobliżu w oczy rzuca się betonowy obelisk z lat 60-tych, upamiętniający budowę trasy przecinającej przełęcz. Po drugiej stronie szosy znajduje się nowo wybudowana cerkiew, która sukcesywnie jest wykańczana i nabiera uroku. Użytkownicy wyżej zawieszonych samochodów mogą z przełęczy wyruszyć drogą szutrową w głąb Gór Maramorskich lub Rodniańskich.

Przełęcz Prislop słynie również z organizowanych tutaj na przełomie lipca i sierpnia festiwali „Hora la Prislop”, w czasie których na estradzie pod gołym niebem występują zespoły folklorystyczne z sąsiadujących ze sobą regionów. Festiwalowi towarzyszy duży jarmark rękodzieła ludowego oraz wielki piknik, na którym można popróbować miejscowych specjałów.

GPS: 47.60906, 24.85585

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...