Poreč – Chorwacja

Poreč to miasto turystyczne położone nad Morzem Adriatyckim, na chorwackiej Istrii. Historia miasta jest bardzo odległa i sięga V wieku p.n.e. Wtedy Istria była zasiedlana przez Ilirów. W 177 p.n.e. osadę podbili Rzymianie i nazwali Julia Parentinum. Od 539 roku miasto stało się własnością Cesarstwa Bizantyjskiego i wtedy też przypada okres największego rozwoju miejscowości. W swoich dziejach miasto miasto należało też do Wenecjan, natomiast Słowianie dotarli tu dopiero w średniowieczu. Następnie Poreč został podbity, przez wojska Tureckie, a potem Austriackie.

W okresie międzywojennym miasto należało do Włochów, by po II wojnie światowej stać się częścią Jugosławii. Dopiero po jej rozpadzie miasto przypadło Chorwacji. Najważniejszym zabytkiem, wpisanym na listę UNESCO jest tu Bazylika Eufrazjusza z VI w. Bardzo popularny jest też Romański Dom pochodzący z XIII wieku, oraz Wielka świątynia Neptuna. Warto też zobaczyć Wieżę Pentagonalną, Plac Marafor, Gotycki Pałac z 1473 roku, Dom Dwóch Świętych z XV wieku i mury miejskie. Po zwiedzaniu miasta możemy pospacerować po tutejszej nadmorskiej promenadzie.

GPS: 45.22794, 13.59267

Zobacz na mapie Poreč – Chorwacja

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...