Radimlja

Bośnia i Herceowina może zaskoczyć nas na każdym kroku czymś nowym, dziwnym i niesamowitym. Tym czymś mogą być np Stećki bogomiłów w Radimlji. To stary 800 letni cmentarz z dziwnymi białymi nagrobkami, z których machają do nas prawą ręką jakieś dziwne ludziki. Bogumili czyli mili bogu, należeli do chrześcijańskiej sekty, która łączyła zaratustriański dualizm z chrześcijaństwem.

Według nich Bóg miał dwóch synów oprócz Jezusa też starszego Satanaela. Uważali też, że świat został stworzony przez szatana, odrzucali oni inne chrześcijańskie sakramenty i nie stawiali żadnych świątyń. Na całym terytorium BiH zachowało się około 60 000 ich nagrobków, zwanych Stećkami. W Radimlji możemy podziwiać ich aż 133, zostały one tu odnowione, a za wejście na teren cmentarza musimy uiścić symboliczną opłatę.

Nagrobki opisane są bośniacką cyrylicą i ozdobione motywami roślinnymi i geometrycznymi, lecz największą uwagę zwracają wyrzeźbione na nich śmieszne ludzkie postacie z podniesioną prawą ręką, w geście pozdrowienia. Radimlja położona jest przy drodze M5, na północny zachód od miasta Stolac.

GPS: 43.09256, 17.9232

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...