Zamek Travnik

Travnik, położony w środkowej części Bośni i Hercegowiny. To niewielkie miasteczko posiada kilka zabytków, które warto odwiedzić, jednym z nich jest Stari Grad, czyli średniowieczna forteca. Nie ma danych historycznych dotyczących daty budowy zamku. Jednak rodzaj konstrukcji i inne cechy wskazują, że został on zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, lub w pierwszej połowie XV wieku, czyli w czasach królów Bośni i Tvrtko II lub Ostoi.

Zamek został przebudowany i rozbudowany za czasów Stefana Thomasa. Twierdza Travnik została wzniesiona do obrony przed wojskami Turków osmańskich. Sam Travnik był jednym z wielu ufortyfikowanych miast regionu niestety zbudowany zbyt późno, nie powstrzymał naporu osmańskiego. Od 1463 r. do 1878 r. Travnik był pod panowaniem osmańskim i w tym okresie to właśnie oni rozbudowali to miejsce, przekształcając je w fortecę z wieżami strażniczymi. W 1878 r. Travnik znalazł się pod kontrolą austro-węgierską. Natomiast okresie pierwszej wojny światowej był za linią frontu, i forteca nie odgrywała żadnej większej roli.

Dziś zamek jest najlepiej zachowanym w Bośni i zabytkiem narodowym. Posiada małe muzeum poświęcone jego historii z częścią etnograficzną. Do twierdzy dochodzi się wąską brukowaną uliczką, a następnie wysokim kamiennym mostem. Wejście do zamku jest biletowane.

GPS: 44.229988, 17.670913

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *