Monaster Trojański

Monaster Trojański położony jest w masywie Starej Płaniny w Bułgarii. Monaster powstał na przełomie XVI i XVII wieku w Oreszaku, nie daleko miasta Trojan. Pierwotnie była to pustelnia wybudowana na 400 metrowym wzgórzu. Mnich który mieszkał w pustelni z czasem wybudował skromną cerkiew. Gdy pojawili się tu kolejni mnisi założono klasztor. Świątynia stała się sławna i stała się celem pielgrzymek, jednak to co dziś możemy podziwiać to budowle z 1835 roku, gdyż starsze zabudowania klasztorne były wielokrotnie burzone w czasie różnych wojen.

Wewnątrz cerkwi klasztornej możemy podziwiać piękne malowidła Zacharia Zografa, który ozdabiał również Monaster Rilski. Natomiast autorem ikon jest Dimityr Zachari. Zabudowania monasteru kryte kamiennymi łupkami pięknie komponują się z okolicznymi wzgórzami. Panuje tu mniejszych ruch turystyczny niż monastyrze Rilskim i nie jest aż tak bardzo komercyjny. Miejsce jest godne uwagi i odwiedzenia.

GPS: 42.86275, 24.78086

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...