Rezowo – Bułgaria.

Wybrzeże w Rezowie
Wybrzeże w Rezowie

Jeżeli szukacie spokojnego i zacisznego miejsca nad bułgarskim morzem czarnym, to Rezowo spełni wasze oczekiwania.  W wiosce znajdziemy kilka skromnych pensjonatów, dwie restauracje i sklep. Nie ma tutaj tłoku jak w innych znanych bułgarskich kurortach, nie ma tutaj wielkich piaszczystych plaż, ale klifowe wybrzeże kryje kameralne małe piaszczyste zatoczki, które oferują piękne widoki na sterczące z morza czarnego skały. Dlaczego miejsce to jest tak mało popularne i znane ? Odpowiedź jest prosta, jeszcze do niedawno była to strefa zamknięta, gdyż Rezowo położone jest na samej granicy z Turcją. W czasach komunistycznych nie mieli tu dostępu turyści, ani nawet okoliczni mieszkańcy, teraz też trzeba się liczyć z kontrolami, bo obecnie to granica Unii Europejskiej.

Wybrzeże w Rezowie
Wybrzeże w Rezowie

Historia Rezowa sięga odległych czasów i była już wzmiankowana w dokumentach osmańskich jako Rezvi. Ponoć w XVIII znajdował się tu nawet port. Wieś często poddawana była atakom piratów przez co zmieniała swoje położenie by w końcu w 1903 roku po powstaniu antytureckim w wyniku zniszczenia kolejnej osady powstała ta właściwa. Ci co ocaleli wybudowali nowe domy w granicach dzisiejszej wioski.  Po wojnach na Bałkanach  w 1913 roku Rezowo znalazło się w granicach Cesarstwa Bułgarii. W okresie międzywojennym głównym zajęciem mieszkańców Rezowa było rybołówstwo oraz rolnictwo, dorabiano też na pozyskiwaniu drewna. Po II wojnie światowej do czasu obalenia ustroju komunistycznego teren był zamknięty i dopiero po wejściu Bułgarii do UE miejscowość stała się dostępna dla wszystkich.

GPS: 41.98494, 28.02984

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...