Manastir Sretenje – Serbia

Manastir Sretenje położony jest w Serbii, w regionie zwanym „Serbski Athos”, gdyż w miejscu tym znajdziemy bardzo dużo prawosławnych klasztorów. Zostały one założone w cieniu góry Ovcar, która właśnie porównywana jest z grecką górą Athos. Manastir Sretenje został założony prawdopodobnie w XVI wieku, gdyż z tego okresu można znaleźć pierwsze zapiski o tym miejscu. Klasztor wybudowano na wysokości 800 m n.p.m, dojedziemy tu bez problemu wąską asfaltową drogą.

Tutejsza cerkiew jest świątynią jednonawową z wieżą, która pełni też funkcję dzwonnicy. Wiadomo, że manastir był w 1818 roku remontowany, a kilkadziesiąt lat później, bo w 1844 roku namalowano wewnątrz freski ich autorami byli Živko Pavlović z Pozarevac i Nikola Janković. Z tego okresu pochodzi też mur otaczający klasztor.

Przez wieki mnisi nie byli w tym miejscu niepokojeni, dopiero w czasie II wojny światowej miejsce to ucierpiało. W 1941 roku zostało zbombardowane przez Niemców. Zaraz po wojnie w 1948 roku klasztor odbudowano, ale od tego momentu stał się już klasztorem żeńskim. W tutejszym skarbcu przechowywana jest bardzo cenna i stara ewangelia, bogaty księgozbiór, oraz cenne ikony.

GPS: 43.89589, 20.20597

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...